تفاوت های اقامت دائم و تابعیت کانادا Canada citizenship

کسانی که از طریق مهاجرت به کانادا وارد می شود ( از هر طریقی از جمله برنامه های استانی – مثل کبک – یا فدرال و یا سرمایه گذاری ) و یا پناهندگی آنها مورد قبول واقع می شود، دارای وضعیتی به عنوان اقامت دائم Permanent Resident Status می شوند و کارتی که به کارت PR معروف است به آنها تعلق می گیرد. این وضعیت با تابعیت کانادا یا Citizen متفاوت است.

این افراد مواقعی که از خارج به کشور وارد می شوند باید این کارت را به همراه داشته باشند (در نتیجه هنگام خروج هم باید آنرا با خود ببرند). هر چند که این وضعیت اقامت دائم نام دارد ولی در واقع همیشگی نیست و هر پنج سال باید تمدید شود. برای اینکه فرد بتواند اقامت دائم خود را تمدید کند باید در طول ۵ سال دو سال را در کشور مانده باشد البته پیوسته بودن یا نبودن اهمیتی ندارد. یکی از مواردی که باعث ابطال اقامت دائم می شود ارتکاب به جرائم جدی است.

کسانی که دارای اقامت دائم هستند حق شرکت در رای گیری ها را ندارند و نمی توانند تقاضای پاسپورت کانادایی نماید این افراد برای مسافرت به دیگر کشورها باید از پاسپورت قبلی (برای ما پاسپورت ایرانی) خود استفاده نمایند و طبق قوانین کشور مقصد برای ملیت قبلی خود ( مثلا ایرانی) تقاضای ویزا نمایند به طور مثال نمی توانند مانند اتباع کانادا به صورت آزادانه به ایالات متحده سفر نمایند.

همچنین ممکن است برای انتخاب محل زندگی بر اساس قراردادی که با استان بسته شده ( بویژه در مورد سرمایه گذاری) دارای محدودیت باشند. ولی در موارد دیگر از حقوق یکسانی با اتباع کانادا برخوردارند.

تصویر کارت اقامت دائم یا کارت PR:

کارت اقامت دائم یا کارت PR

در مطلب دیگری به نحوه درخواست و شرایط لازم برای دریافت تابعیت کانادا خواهیم پرداخت

 

Share

3 thoughts on “تفاوت های اقامت دائم و تابعیت کانادا Canada citizenship

  1. سلام پرهام جن ممنونم بابت پیگیریی جواب سوالهای بچه ها اما پرهام چند سال باید در کانادا بمونیی که بعدش پاس کانادایی بگیری.؟

    1. اگر کمی بردبار باشید در مطلب بعدی تمام شرایط لازم ونحوه دریافت اقامت کانادا ( در نتیجه پاسپورت کانادایی) توضیح داده خواهد شد

    2. از ۵ سال باید ۳ سال کانادا باشد یعنی ۱۰۹۵ روز در کانادا باشید تا بتوانید برای پاسپوت کانادایی تقاضا کنید در غیر این صورت وضعیت به گونه ای دیگر می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.