زندگی در کانادا

شغل حسابداری در کانادا

حسابداران در جامعه کانادا از جایگاه اجتماعی بسیار بالایی برخوردارند. این نقل قول مشهوری‌ست که در آمریکای شمالی هر بیزینسی ولو کوچک به دو چیز نیازمند است: یک وکیل امین و یک حسابدار خبره.

چرا چنین است؟ دلیل اول آن را باید در ساختار ویژه مالی حاکم بر فضای کسب و کار کانادا جستجو کرد. حسابداران تنها افرادی برای ثبت ارقامی در دفاتر مالی و ارائه گزارش مالی سالانه نیستند. آنها بخشی از سیستم تصمیم‌گیری‌های مهم شرکت‌ها و اشخاص و چه بسا مهمترین عنصر این تصمیمات هستند. آنها نه تنها باید بر تمام ظرایف و مقررات مالی و تجاری مرتبط به کسب و کار مسلط باشند بلکه با تسلط بر نبض بازار و جزییات روند امور شرکت مورد مشاوره، بهترین راهنمایی‌ها را به مدیران آن ارائه ‌دهند.

 

البته همه حسابداران از چنین قدرت و توانایی برخوردار نیستند و همین است که سطوح آنها را از هم متمایز می‌سازد، عناوین شغلی آنها را متنوع می‌سازد و نهایتاً رده‌های شغلی بالاتری چون مدیریت منابع مالی و انسانی را پدید می‌آورد.

دلیل دوم که از تبعات دلیل اول است اما به دلیل اهمیتش نقشی بسیار مهم‌تر یافته است، مسئله مالیات و پرداخت آن در جوامع امروزی است. این قوانین از پیچیدگی‌های متعددی برخوردارند و ظرایف و جزییات زیادی در مورد آنها وجود دارد. بخش مالی نظام حکومتی نیز حساسیت بسیار بالایی برای دریافت آن دارد چرا که منبع اصلی درآمد دولت از این طریق تامین می‌شود و بی‌توجهی به آن می‌تواند در روند امور اجرایی کشور و سطح خدمات ارائه شده از سوی دولت‌های محلی، استانی و ملی تاثیر عمیقی بر جای گذارد. بنابر این یک حسابدار خبره باید به گونه‌ای عمل کند که ضمن رعایت دقیق تمامی مقررات و حفظ اصول اخلاقی و حرفه‌ای حاکم بر مناسبات شغلی خویش با بهره‌برداری از ظرفیت‌های قانونی بیشترین منفعت ممکن را هم برای شرکت طرف قراردادش فراهم آورد و همینجاست که نقش حسابداران از هم تفکیک می‌شود و برخی از برخی دیگر پیش می‌افتند. و از همینجاست که درآمد برخی از حسابداران در مناسبات عادی بازار نمی‌گنجد. و از همینجاست که تجربه کاری در بازار کار کانادا اهمیتی دوچندان می‌یابد و بخشی از مکانیسم رسمی ارزشگذاری شغلی می‌شود به حدی که ارزش مدرک تحصیلی در این رشته را در درجه دوم اهمیت قرار می‌دهد.

حسابداری در کانادا از جمله فعالیت‌های رگولیتد Regulated است بدین معنا که افراد برای انجام امور حرفه‌ای تحت این نام (مثلاً امضای مدارک قانونی که مورد استناد حقوقی قرار خواهند گرفت) باید حتماً از موسسات معتبر صاحب صلاحیت مجوز دریافت کنند. البته کسانی هستند که تحت این عنوان و بدون مجوز، در واقع خدمات اولیه مرتبط را ارائه می‌دهند و رسماً حسابدار حرفه‌ای محسوب نمی‌شوند.

آشنایی با یک تمایز مهم

یکی از رشته‌های شغلی بسیار مرتبط اما متفاوت با حسابداری Bookkeeping است که می‌توان آن را دفترداری ترجمه کرد اما نباید با شغل دفترداری اسناد رسمی در حوزه امور حقوقی و قضایی اشتباه گرفت. در اینجا دفترداران به کار ثبت و ضبط اسناد مالی و وارد کردن صورت هزینه‌ها و مبالغ و تاریخ‌ها می‌پردازند و در واقع اطلاعات مورد نیاز حسابداران را سامان می‌دهند. بسیاری از کسانی که در ایران به عنوان حسابدار در موسسات و شرکت‌ها مشغول به کار هستند در واقع به این شغل اشتغال دارند و بسایر مهم است که در زمان مصاحبه ویزای کانادا توجه داشته باشند شغل خود را به گونه‌ای معرفی نکنند که از آن دفترداری استنباط شود. بدین منظور باید با وظایف اصلی یک حسابدار حرفه‌ای در کانادا آشنا باشند.

برای کاهش در هزینه‌ها فعالیت‌های دفترداری در بسیاری از شرکت‌های متوسط و کوچک کانادا توسط خود افراد مسئول و به کمک نرم افزارهای موجود انجام می‌پذیرد و حسابداران در پایان سال یا چندین نوبت در سال به سازماندهی داده‌ها و استخراج گزارش‌های لازم می‌پردازند. شغل دفترداری بر خلاف شغل حسابداری نیاز به مجوز خاص نیست. البته دفترداران هم دارای انجمن و تشکیلات خاص خود هستند که در پست‌های بعدی به آن اشاره خواهیم کرد. این شغل برای بسیاری از حسابداران مهاجر، آغاز خوبی برای نفوذ در دفاتر و شرکت‌های حرفه‌ای حسابداری است.

رده‌بندی حسابداران

آنکس که در کانادا حسابدار Accountant نامیده می‌شود و ما برای ایجاد تمایز با افراد صرفاً تحصیل کرده در این رشته یا شاغلین خارج از کانادا یا دفترداران او را حسابدار حرفه‌ای می‌نامیم می‌بایست شرایط عضویت در یکی از سه گروه رسمی و تخصصی زیر را تحصیل کند تا به عنوان حسابدار حرفه‌ای و دارای مجوز رسمی شناخته شود:

■Canadian Institute of Chartered Accountants موسسه کانادایی حسابداران قسم خورده (خبره) که به اختصار CA خوانده می‌شود؛ موسسات CA استانی در ذیل همین عنوان قرار می‌گیرند.

■Certified General Accountants Association of Canada یا انجمن حسابداران عمومی ثبت شده (مجوزدار) کانادا که به اختصار CGA خوانده می‌شود.

■Society of Management Accountants of Canada جامعه حسابداران مدیریت کانادا که به اختصار CMA خوانده می‌شود.

عضویت در هر یک از این موسسات و انجمن‌ها که بر اساس قانون دارای اختیارات وسیعی هستند نیازمند گذراندن ترکیبی از دوره‌های دانشگاهی و کار آموزشی در موسسات حسابداری است که در آینده به هر یک جداگانه خواهیم پرداخت.

همچنین حسابداران را بر اساس تخصص آنها در یکی از مکان‌هایی که می‌توانند فعالیت کنند در حوزه‌های حسابداران دولتی، خصوصی یا عمومی دسته‌بندی می‌کنند.

نقل شده از سایت پارس کانادا

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *