مراحل جستجوی شغلی و کاریابی در استان کبک

ماکان عزیز زحمت کشیده و مطلب کاربردی و مفیدی در مورد سرچ شغل در کبک تهیه کرده که در اینجا نقل می کنیم:

چگونه در مورد بازار کار تخصصی مان اطلاعات مفیدی کسب کنیم؟

بر خلاف آنچه ممکن است به نظر رسد، پایگاه اینترنتی «وزارت کار و همبستگی اجتماعی» کبک معروف به Emploi-Québec تنها به منظور جستجوی آگهی های استخدامی طراحی نشده و در واقع می تواند بهترین اطلاعات بازار کار کبک را در اختیار کسانی قرار دهد که بدانند چگونه با پیچیگیهای آن کنار آیند.مراحل زیر خلاصه جلسه دو ساعته ای است که از سوی این وزارتخانه برای آموزش نحوه کار این پایگاه به تازه واردان تدارک دیده شده بود. امیدوارم مفید واقع شود.

۱٫ در ابتدا وارد صفحه اینترنتی شوید.لینک مربوطه در زیر قرار دارد:

http://emploiquebec.net/index.asp

 

۲٫ با کلیک بر روی پیوند ذیل IMT en ligne وارد فضای مجازی اطلاعات بازار کار شوید. در این قسمت با چهار بخش مجزای از چپ به راست مربوط به «پروفیل مشاغل»، «دوره های آموزشی و کارآموزی»، «پروفیل صنعت»، و «فهرست شرکت ها» که تماما بسیار منظم و بر اساس مناطق ۱۷ گانه کبک طبقه بندی شده اند (برای علاقمندان به استقرار در مناطق) روبرو می شوید که در این مبحث تنها به اولین بخش، پروفیل مشاغل، بسنده می شود.

۳٫ روی ستون سمت چپ (Explorer un métier on une profession) کلیک کنید. در سمت چپ صفحه جدید دو فهرست فشرده می بینید (علامت فلش) که بالایی برای انتخاب منطقه و پایینی برای انتخاب شغل مورد نظر تعبیه شده اند. پیشنهاد می کنم منطقه را بهمان صورت Ensemble du Québec (تمام کبک) باقی گذاشته و از فلش فهرست پایینی با انتخاب دومین گزینه (dont le code CNP est) عدد CNP ی شغل خود را در مستطیل زیر آن وارد نمایید، و سپس دکمه recherche را فشار دهید.

۴٫ اکنون نام رشته مورد نظر خود را مشاهده می کنید. بر روی آن کلیک کنید. ملاحظه می کنید که قسمت سمت چپ صفحه تغییر کرد. نخستین بند Description détaillée مجموعه کاملی است از تعریف شغل شما از نظر دولت کبک که از بخش Fonctions principales آن می توانید برای تهیه CV کمک بگیرید، و این در واقع چکیده انتظاراتی است که کارفرمایان کبکی از کار شما دارند.

۵٫ اکنون روی لینک دوم ستون سمت چپ صفحه (زیر Information sur la profession) کلیک کنید (Perspective professionnelles). پس از چند لحظه اطلاعات دست اول و بروزی در مورد پروفیل مطلوبیت حرفه خود در کبک در ۴ سال آینده ملاحظه می کنید. این اطلاعات به ترتیب از بالا به پایین عبارت اند از دورنمای بازارکار، تعداد شاغلین ، نرخ بیکاری و تقاضای بازارکار برای این رشته در ۴ سال آینده. همانگونه که ملاحظه می کنید می توانید در این قسمت دو منطقه مختلف کبک را با یکدیگر و یا یک منطقه دلخواه را با میانگین کبک مقایسه نمایید. این بخش به انتخاب محل زندگی آینده تان بسیار کمک خواهد نمود.

۶٫ سپس روی لینک سوم ستون سمت چپ صفحه کلیک نمایید (Salaires et stastiques). در این بخش اطلاعات مفیدی از آمار شاغلین در این حرفه و حقوق دریافتی متوسط خود (پیش از کسر مالیات و سایر کسورات) خواهید داشت که بویژه در مصاحبه های استخدامی بهنگام مذاکره بر سر حقوق پرداختی به شما کمک می کند. در این قسمت نیز می توانید آمارهای موجود و دستمزد پرداختی در مناطق مختلف کبک را با یکدیگر مقایسه کنید. در اینجا ذکر این مورد لازم است که بالاتر بودن نرخ پرداخت های مونرئال در پاسخ به مخارج بالای این شهر قابل تامل است، و حقوق بیشتر الزاما به معنای شانس بیشتر استخدام نیست.

۷٫ لینک پایین قابل انتخاب در ستون سمت چپ صفحه (Sommaire) خلاصه ای است قابل استناد و مفید که موارد فوق را در یک صفحه برای شما جمع بندی می کند. پیشنهاد می کنم از این اطلاعت پرینت گرفته و نسخه ای از آنرا، البته بزبان فرانسه، در روز مصاحبه در سفارت بهمراه داشته باشید که در ایجاد دید مثبت برای مصاحبه کننده بسیار موثر است.

۸٫ لینک پایین تر (Programmes de formation liés) بخش بسیار مفید دیگری است که به شما کمک می کند بدانید برای استخدام در این حرفه و یا ارتقاء تخصص تان در این رشته در کبک احتمالا به چه آموزشهای بیشتری نیازمندید، همچنین مراکزی که این آموزشها را ارائه می کنند را با پیوند مربوطه به شما معرفی می کند. پیشنهاد می کنم وقت گذاشته و به وب سایت یک یک این مراکز رجوع نمایید، بسیار اند مهاجرانی که ترجیح می دهند پیش از ورود به بازارکار کبک با گذراندن دوره های آموزشی اطلاعات خود را بروز کرده و شانس استخدام خود در مشاغل خوب را به حد قابل توجهی افزایش دهند.

۹٫ لینک بعدی (Placement en ligne) مهم ترین بخش این پایگاه اینترنتی است. در این صفحه شما تعداد آگهی های استخدامی این حرفه، به تفکیک مناطق ۱۷ گانه، را بر حسب تعداد متقاضیان کار در آن رشته مشاهده می کنید. البته متعجب و دلسرد نشوید! اغلب متقاضیان نجومی کار در کبک در حالی تقاضای استخدام می دهند که هنوز در اننظار ورود به کبک هستند و این اعداد نشان دهنده رقابت واقعی بازار کار در کبک نیست. پیشنهاد می کنم برای آشنایی با پروفیل متقاضیان کار در این رشته و در واقع رقبای بالقوه تان در بازار کار کبک روی یکی از اعداد زیر آمار متقاضیان (Lien vers les candidatures) مثلا در مونرئال، که معمولا بیشترین متقاضی را دارد، کلیک نمایید. به صفحه جدیدی هدایت می شوید که حالا می توانید به تفکیک بیشتر و با ذکر جزئیات، شرایط و مشحصات رقبای کاری خود را از نزدیک ببینید و دریابید برای ورود به بازارکار کبک با چه کسانی با چه توانمندیهایی طرف هستید. همچنین در پایین صفحه اصلی (پیش از هدایت به صفحه جدید) می توانید روی پیوند Inscrire une candidature کلیک کرده و مثل افرادی که دیدید یک تقاضای استخدام بدهید.

۱۰٫ و آخرین لینک سمت چپ صفحه Principaux secteurs d’activité اطلاعات بسیار مفیدی در مورد مراکز و قسمت های مختلف بازارکار که شما را استخدام می کنند در اختیار شما می گذارد. همچنین در این بخش با کلیک روی هر پیوند می توانید سازمان ها و نهادهایی را که می توانند در کاریابی به شما کمک کنند و یا اطلاعات مفید بیشتری در اختیارتان بگذارند بشناسید.در انتها پیشنهاد می کنم روی این سایت که در کبک به IMT مشهور و بسیار پرطرف دار است بیشتر وقت صرف کرده و از زمان قبل از عزیمت خود به کبک در جهت تکمیل شناخت محیط جدید و تصمیم گیری بهتر بیشتر استفاده کنید.

موفق باشید.

با تشکر فراوان از ماکان عزیز

Share

7 thoughts on “مراحل جستجوی شغلی و کاریابی در استان کبک

 1. سلام
  من در اوایل ۲۰۱۲(Feb) سی اس کیو گرفتم ،بعد از اون با علاقه فراوان و با انرژی غیر قابل وصف شروع به طراحی مجدد رزومه و جستجوی پیشنهاد کار در کبک در همه سایتهای کاریابی کانادایی کردم به شکلی که روزانه حدود ۵ ایمیل فرصت های شغلی متناسب با سطح توانایی اینجانب ،به صورت ایمیل در اینباکس من بود و هنوز هم روزانه چندین ایمیل فرصت شغلی برای من ارسال میشود ، ولی تا کنون با وجود اینکه به اکثر این ایمیلها جواب میدم و برای سفارش دهنده های این جاب آفرها ایمیل میزنم ،متاسفانه به جز تعداد انگشت شماری از آنها ،هیچکدام پاسخی برای من ارسال نکردند ، من چون همیشه آدم خوشبینی هستم و از طرفی دوست ندارم مثل بقیه دوستان ۳۶ ماه یا بیشتر برای مدیکال و بعد از آن هم ویزا منتظر بمانم (چون برای مصاحبه یکسال ونیم منتظر ماندم البته اولی دمشق بود که کنسل شد)، انتظار دارم اگر شما راه حلی جهت ایجاد ارتباط با ارائه دهندگان این جاب آفرها سراغ دارید بگوئید،من که خودم شخصا فکر میکنم با توجه به اینکه به چهار زبان مهم دنیا تسلط دارم و ضمنا تجربه شغلی هفت ساله در زمینه انفورماتیک و یکساله بین المللی (باز هم در انفورماتیک)نیز دارم ،گزینه مناسبی برای کارفرمایان کبکی هستم(من مهندسی شبکه مایکروسافت دارم و سابقه کار در یک کشور عربی) ولی نیاز به یک پل ارتباطی محکم در مونترال جهت جوینت شدن با آنها دارم . خواهشمند است اگر در این زمینه نقطه نظری دارید که بتوان به این تئوری من جامه عمل پوشاند ممنون میشوم در این راه با من همراه شوید(من در این زمینه بسیار مصمم هستم و به توصیه افرادی که میگویند تو هم مثل بقیه فقط انتظار بکش و دم نزن گوش نمیدم)، من میخواهم با این کار به خودم و بعضی اشخاص ناامید چیزهایی را ثابت کنم چون به این سعی و تلاش من خیلی ها با دید تردید مینگرند.

  با تشکر از اینکه نامه سراپا ایراد مرا با صبر و حوصله خواندید
  (خواهشمند است اگر مقدور باشد پاسخ این ایمل را بصورت خصوصی به آدرس ایمیل اینجانب ارسال نمائید)
  علیرضا نگرائی

  1. سلام دوست عزیز
   اگر شما مصاحبه رفته باشید و قبلل از مصاحبه این مسیر کاریابی را جدی تر پیگیری کرده باشید افیسر به شما نامه می دهد که می توانید سی اس کیو خود در سایت امپلوی کبک رجیستر کنید و درخواست کار کنید سایت های به غیر از این هیچ فایده ای ندارد و اگر ان نامه را دریافت نکرده باشید به کل مسئله کاریابی را فراموش کنید این شانس برای کسانی است که قبل از مصاحبه کبک به طور حرفه ایی با کبک مکاتبه کرده باشند که جزییات مطالب بالا شما را به این مسیر سوق می دهد و لا غیر

   1. شما باید نامه رجیستر کردن در امپلوی کبک را داشته باشید تا کارفرمها در امپلوی کبک با شما تماس بگیرند و تا بتوانید درخواست جاب افر کنید اگر نامه رجیستر کردن از افیسر دریافت نکرده باشید ثبت نام کردن فایده ای ندارد

 2. دوست عزیز اگر درست متوجه شده باشم شما هم اکنون در ایران هستید و از آنجا برای مشاغل کبک درخواست می کنید. به نظر من این رویه ای که شما پیش گرفته اید با چند اشکال مواجه است:
  ا. اگر شما نشانی و یا شماره تلفن غیر از کبک در رزومه خود قرار داده باشید تقریبا به طور قطع کسی با شما تماس نمی گیرد چون در اینجا ضرب المثل معروفی دارند که: «با پرنده در هوا نمی شه غذا درست کرد».
  ب. اگر شما هنوز در کبک مستقر نشده و دوره های رزومه نویسی و کاریابی وزارت مهاجرت را نگذرانده اید به احتمال زیاد رزومه و نامه معرفی شما از استاندارد اینجا فاصله دارد و کارفرمایان اینجا اغلب به شکل رزومه و اطلاعاتی که شما در آن قرار می دهید حساس اند، همین طور به متن نامه معرفی (lettre de presentation) و متن ای میل ارسالی. توجه داشته باشید که شما با کسانی رقابت می کنید که بیخ گوش کارفرما هستند و قواعد بازی را بلد اند.
  ج. نکته مهمی که اغلب دوستان مثل شما متوجه نیستند این که تا زمانی که از شانس بالایی برای استخدام برخوردار نیستید (مانند داشتن رزومه خوب و استاندارد، زبان قوی، شماره تلفن کبک، معرفی نامه اداره کار کبک و …) برای شرکت های مورد علاقه تان درخواست ارسال نکنید چون رزومه داوطلبان مردود شده تامدتی در سوابق شرکت نگه داشته می شود و بار بعد زمانی که در کبک مستقر شده، تمام این امتیازها را دارید و از شانس بالایی برخوردارید کارفرما نام شما را در سیستم مشاهده می کند که قبلا درخواست کرده و رد شده اید و غالبا دیگر تمایلی به بررسی پرونده شما نشان نمی دهد. پیشنهاد می کنم به قول خودتان مثل سایرین قدری تامل کنید، سفر کرده و در کبک مستقر شوید، آنچه را که لازم است بیاموزید، و آنگاه سرفرصت و از روی شناخت برای مشاغل مورد علاقه تان درخواست کنید.
  با آرزوی موفقیت برای شما. ماکان

 3. درود بر همه
  مطالب بسیار ارزشمندی است که ماکان عزیز و سایر دوستان ارائه داده اند. بسیار سپاسگزارم و برای شما آرزوی موفقیت و شادکامی دارم.

 4. کمک فوری فوری
  سلام پرهام جان و دوستان دیگر سلام کبک
  یکی از دوستان در کبک شرکت داره وقراره برام جاب آفر بده ولی نمیدونیم چه کار باید کنیم و از کجا باید شروع کنیم،
  رشتم ۶ امتیازی حسابداری فایل آوریل ۲۰۱۱ با نامه انتظار،
  من قبلا هم در یک شرکت دیگه این دوستم در تهران حسابدار بودم،
  ممنون از راهنمایی شما و دوستان دیگر

  1. جاب افر برای ایرانیان داخل ایران مقدور نیست بیخود روی ان حساب باز نکنید
   به نظر شما این چه کار حسابداری است که از مجموع ۳۲۰۰۰ حسابدار زیر مجموعه وزارت کار کانادا جز انها نیستند حسابداری جز رشته ایی نیست که بتوانید روی ان حساب باز کند حسابداری رشته نظام مند است و برای کار کردن در کبک باید تاییدیه نظام انجا را داشته باشید در ضمن شرکت های حسابداری ایران مورد تایید وزارت کار کبک نیست اگر در یک شرکت بین المللی کار کرده بودید امیدی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.