ورود به فرودگاه مونترال کبک

مراحلی که بعد از ورود به فرودگاه باید طی کرد:

در بدو ورود به فرودگاه بعد از چک کردن پاسپورت و زدن مهر ورود به کانادا مهاجرین محترم به قسمت  Immigration canada  رفته و فرمهایی که همراه با ویزا دریافت کرده اند را تسلیم افسر حاضر در آنجا می کنند و به سوالاتی که این افسر در مورد میزان پولی که با خود آورده اند و اشیای قیمتی که همراه دارند پاسخگو می شوند و همچنین در این مرحله از شما  یک آدرس در کبک یا کانادا خواسته می شود که کارت اقامت دائم شما به آنجا پست شود.(داشتن این آدرس از قبل، برای تسریع بخشیدن به کارها، بسیار حائز اهمیت است هر چند این آدرس متعلق به شما نباشد.) بعد از اتمام کار در این مرحله افسرمهاجرتی یک برگه تقریبا  A5 به شما خواهد داد که به صورت موقت حکم اقامت دائم شما در کانادا دارد ولی ارزش مسافرت ندارد (توجه داشته باشید که این برگه بی نهایت مهم است و در کل مراحل بعدی اقامت شما در کانادا و برای در خواست های اداری شما از جمله در خواست کارت بیمه درمانی و کارت اجازه کار و باز کردن هر نوع حساب بانکی این برگه مورد تقاضا خواهد بود پس حتما در نگهداری آن دقت فرمایید) در مرحله دوم مهاجرانی که قصد اقامت در استان کبک دارند توجه داشته باشند که حتما و حتما به گیشه مهاجرت کبک (Immigration Québec) که در همان فرودگاه است مراجعه کنند و از افسر کبکی که در آنجا مستقر است یک وقت ملاقات برای توضیح کامل اقامت و استقرار در کبک از یک افسر مهاجرتی سرویس مهاجران کبک دریافت کنند.

این قرار ملاقات از اهمیت فوق العاده ای برخوردار هست زیرا در همین قرارملاقات هست که ادامه راه توضیح داده می شود و اطلاعات کامل و جامعی در مورد زندگی در کبک، اجاره خانه و مسائل مربوط  به اجاره منزل مسکونی یا کرایه یا خرید اتوموبیل، محل ومراحل دریافت اجازه کار، مراحل دریافت کارت بیمه درمانی ، شماره تلفنی که با آن بتوان جوابی برای کل سوالاتی که مربوط به مهاجرت و اقامت می شود یافت، کلاسهای زبان، احتمال تاسیس شرکت یا موسسه در کبک و دهها اطلاعات دیگر عرضه می شود. نکته بسیار مهم و قابل تاملی که وجود دارد این است که تمام طول این مسیر، در صورتیکه مهاجران عزیز از دانش کافی زبان فرانسه یا انگلیسی برخوردار نباشند به هیچ عنوان امکان بهره برداری از این جلسات را نخواهد داشت. مهمتر اینکه در این جلسه اول با مامور مهاجرتی، برای عزیزانی که از سطح زبان فرانسه خوبی        برخوردارند       یک دوره کلاسهای هماهنگی       با بازار    کار کبک معرفی می شود (s’adapter au Marché du travail Québécois)  که ۵ روز کاری (یک هفته )به طول   می انجامد.

این دوره یک فرصت استثنایی و ایده آل برای شناختن هر آنچه از بازار کار کبک لازم است بدانید به شما می دهد. روش های مختلف کار یابی در کبک و نحوه اقدام برای کار از جمله آموزش نحوه صحیح نگارش cv و انگیزش نامه به زبان فرانسه و به فرمت کبک، و نحوه برخورد و گذراندن مصاحبه استخدامی آموزش داده می شود. اطلاعات واقعا مفیدی در مورد کتابخانه ها، سایتها ی کاریابی ومراکز کاریابی منطقه ای ، مراکز ارتباطات و تجمعات فرهنگی کبکی، نا نوشته هایی در مورد خصلت های رفتاری و کاری کبکی ها، و ارتباط با مردم کبک، و ده ها موردی که برای شروع یک زندگی در یک جامعه جدید لازم هست  دراین دوره معرفی می شود. دوستانی که شانس شرکت در این دوره را پیدا می کنند می توانند هر چه سریعتر وارد بازار کار گشته از افسردگیها و سردگمی ها ی ابتدایی مهاجرت به دور باشند و افق روشنی برای خود تصویر کنند. ولی توجه داشته باشید که شرط حضور در این دوره ها تنها داشتن دانش کافی از فرانسه (و نه انگلیسی) می باشد.

در صورتیکه زبان فرانسه شما در سطح مطلوبی نباشد، در جلسه ابتدایی مذکور، به مها جران عزیز دوره های سه ترمی زبان فرانسه معرفی خواهد شد.این دوره ها شامل ۳ ترم ۳ ماه است که برای هر ماه شرکت بدون غیبت در این کلاسها هفته ای ۱۱۵ دلار کانادا به زبان آموزان تعلق می گیرد. البته عاجزانه تقاضا دارم که توجه کنید که شرکت در این کلاسها ورود به بازار کار کبک را به تاخیر خواهد انداخت و هیچگونه فرصتی به حساب نمی آید و ایده آل ترین حالت همانا داشتن سطح زبان فرانسه قابل قبول در سطح B2 است که بتوانید به سرعت جذب جامعه واقعی کبک گردید.  در صورتیکه سطح زبان شما در سطح مطلوبی باشد در همان جلسه اول با مامور سرویس مهاجرت کبک یک وقت ملاقات تک نفره بین شما و مامور کاریابی تنظیم خواهد شد که احتمالا بعد از اتمام دوره یک هفته ای فوق الذکرخواهد بود . توجه داشته باشید شما می توانید بعد از اتمام این دوره در همان مرکز که دوره را گذرانده اید یا یک مر کز نزدیک تر به محل زندگی خودتان به صورت رایگان عضو شده به صورت ۵ سال بعد از ورود از تمامی امکانات آن مرکز از جمله کامپیوتر و اینترنت رایگان بهره مند گردید.در عین حال بعد از اتمام این دوره و بعد از ثبت نام شما در مرکز مذکور شما امکان استفاده از یک کارگاه آموزشی کاریابی را خواهید داشت به این مضمون که شما می توانید cv وانگیزش نامه خود را در حضور این مامور کاریاب مورد ویرایش قرار دهید . در صورت نیاز و ترجیحآ چند نمونه cv   تهیه کنید چرا که در این کارگاه یک روزه در طول یک روز کاری ۸ ساعته شانس این را خواهید داشت که در حضور این مامور کاریابی و به کمک او به دنبال کار بگردید. مراحل انجام این کارگاه آموزشی تلفنی واینترنتی  می باشد.در عین حال از طرف همین مراکز هم شما می توانید مجدداً تقاضای مشاوره و همفکری با یک مامور کاریابی سرویس مهاجرت کبک بنمایید.

در کل می توان اینگونه نتیجه گفت که بعد از اتمام این دوره یک هفته ای و بعد از گذراندن گارگاه آموزشی یک روزه و  بعد از ملاقات و مشاوره و گفتگو با مامور کاریابی سرویس مهاجرت به میزان دلخواه امکان و احتمال شروع به کار شدن شما بسیار بسیار بالا خواهد رفت. اما باز تاکید می کنم که شرط لازم همه این مراحل داشتن دانش کافی از زبان فرانسه می باشد.

همگان براین باور متفق القول هستیم که داشتن کار خوب یعنی زندگی خوب و دوری از استرس و افسردگی، پس لطفا به آینده کاری خود در دنیای جدید  جدی تر و مشتاقانه تر نگاه کنید.

حال در صورتیکه دوستان عزیز از سطح زبان مناسبی برخوردار نباشند می بایست در دوره های زبان آموزی شرکت کنند. دوستانی که در فصل تابستان مهاجرت می کنند به دلیل اینکه انبوه ورود مهاجران در همین فصل اتفاق می افتد باید پیش بینی چند ماه معطلی تا مرحله شروع دوره های زبان تمام وقت خود را داشته باشند ولی در عین حال    می توانند از کلاسهای نیمه وقت بهره مند شوند که رایگان هستند ولی حقوقی در یافت نمی کنند. توجه داشته باشید تمام کلاس های انگلیسی ایالات کبک دارای شهریه هستند و رایگان نیستند به جز یک مرکز که به Chez les Moumons معروف است و کلاسهای نیمه وقت رایگان انگلیسی در یک کلیسا برگذار می کند.

نقل شده از سایت آموزشگاه توبی

Share

11 thoughts on “ورود به فرودگاه مونترال کبک

  1. سلام و ادب . شما فرمودید که دوره ها شامل ۳ ترم ۳ ماه است که برای هر ماه شرکت بدون غیبت در این کلاسها هفته ای ۱۱۵ دلار کانادا به زبان آموزان تعلق می گیرد . یعنی من اگه وارد کانادا بشم , میتونم به این کلاس ها برم ؟ اگه شرکت کنم تو این کلاس ها به من هفتگی پول دستی میدن ؟ لطفا جواب بدین . مرسی

    1. سوال شما را با یکی از دوستانی که هم اکنون در حال شرکت در این کلاسها می باشد، مطرح کردیم. و ایشان پاسخ دادند که هر دوره کلاس ۱۱ هفته می باشد و برای هر ماه ۱۱۵ دلار پرداخت می شود اما بسته به زمان ورود باید مدتی [که بعضا طولانی است] برای شرکت در کلاس منتظر بمانید. ضمنا پرداخت از طریق ارسال چک به آدرس محل سکونت انجام می شود.

    1. این نمرات b2 که در ایران می گیرید نشان دهنده روان صحبت کردن فرانسه شما نیست شما برای فرانسه صحبت کردن در کبک به اکسنت کبیکی و اصول زبان فرانسه انان بهتر است اشنا شوید حتی به کانیکه دلف سی هم دارند توصیه می شود پایدار باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.