زندگی در کانادامونترال

روشها و نکات اجاره کردن منزل در مونترال کبک

همانطور که در مطلب قبل اشاره شد نکاتی در مورد اجاره کردن خانه در مونترال که توسط یکی از ساکنان مونترال برایمان ارسال شده با مهاجران آینده کانادا به اشتراک می گذاریم، به امید اینکه ایرانیان نیز در سرزمین جدید با اتحاد بیشتر و بهره گیری از تجربیات مهاجران قبلی با مشکلات کمتری مواجه شده و هرچه سریعتر زندگی آرام و لذت بخشی را شروع کنند.

برای یافتن مورد مناسب دو روش کلی وجود دارد:
  1. جستجوی شخصی
  2. کمک گرفتن از مشاور املاک
در روش اول شخص با جستجو در آگهی هایی که در اینترنت، روزنامه ها موارد مناسب منازل اجاره ای با توجه به شرایط خود را پیدا می کند و یا اگر امکان مراجعه به محله های مورد نظر خود را دارد با مراجعه به آپارتمانهایی که دارای سرایدار هستند، خانه مناسب را پیدا کند. اینگونه آپارتمانها دارای زنگی به عنوان  consierge هستند.
روش دوم مانند روشی است که معمولا در ایران نیز استفاده می شود یعنی مراجعه به مشاورین املاک و درخواست از آنها برای یافتن موارد مناسب با توجه نیاز فرد. البته در اینجا اینقدر آگهی ها زیاد هستند که معمولا کسی به بنگاه مراجعه نمی کند.
آپاتمانها از نظر مالک به دو دسته کلی تقسیم می شوند:
  1. مالک حقیقی
  2. مالک حقوقی

در دسته اول که صاحبخانه شخص می باشد قرارداد اجاره با شخص منعقد می شود و در دسته دوم که یک شرکت مالک منزل به حساب می آید قرارداد با شرکت منعقد می شود. از آنجایی که شرکتها معمولا از قراردادهای استاندارد استفاده می نمایند و شرایط را به صورت واضح بیان می نمایند برای تازه واردان بهتر است که با شرکت قرارداد ببندند. موارد زیادی وجود دارد که در قرارداد باید مشخص شود که کدام طرف هزینه آنرا باید پرداخت نماید مثل آب گرم، برق، اینترنت… قراردادهای اجاره مانند تمام اسناد رسمی حاوی اصطلات خاص و حقوقی هستند که فرد باید برای به دست آوردن بهترین شرایط با آنها آشنا باشد. با توجه به این موارد انعقاد قرارداد اجاره با شرکتها در مونترال کبک و کانادا از ضریب اطمینان بالاتری برخورداد می باشد.

یکی از اصطلاحات دیگری که در این رابطه وجود دارد “سابلت” یا Sublet می باشد. طبق تعریف دیکشنری سابلت یعنی:
Sublet: lease or rent all or part of (a leased or rented property) to another person
پس سابلت یعنی اجاره دادن قسمت یا تمام ملکی که اجاره شده به فرد دیگر. مثلا یک دانشجو برای اینکه در طول ۳ ماه تعطیلات تابستان خانه خود را به کس دیگری اجاره می دهد تا مجبور نباشد در این مدت اجاره را شخصا پرداخت کند. تا جایی که من اطلاع دارم این کار کاملا قانون بوده و نیازی به کسب اجازه از صاحب ملک وجود ندارد، در این شرایط یک قرارداد داخلی بین مستاجر اصلی و مستاجر دوم منعقد می گردد.
با تشکر مجدد از آقا سعید برای ارسال این مطالب
البته همینجا این مژده را به خوانندگان عزیز می دهم که ایشان قول دادند به زودی اصطلاحات کلیدی که در قراردادهای اجاره به کار می روند را تهیه و برایمان ارسال نمایند

2 thoughts on “روشها و نکات اجاره کردن منزل در مونترال کبک

  1. ما الان فایل نامبرمان آمده و نفر اصلی خانم هستند و سابقه بیمه ایشان ۴ سال می باشد ولی دیگر نمیتوانند بروند سر کار .اگر تا مدتی بیمه ایشان رد نشود تاثیر دارد یا اینکه بیمه را از یک شرکتی رد کنیم .ولی سره کار نرود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *